Wnętrza

Jak urządzić pokój dziecięcy w bloku?

Idealny pokój dziecięcy to przestrzeń, w której dziecko może odpoczywać, bawić się, uczyć, przyjmować swoich przyjaciół. To także miejsce, w którym ma się ono czuć bezpiecznie i komfortowo. Szukając inspiracji na aranżację pokoju dziecięcego każdy rodzic czy opiekun powinien mieć powyższe na uwadze. Jak urządzić pokój dziecięcy w bloku, kiedy nie mamy wiele miejsca do dyspozycji? Gdzie szukać inspiracji i interesujących produktów?

Pokój dziecka dopasowany do wieku

Zanim przystąpimy do poszukiwania mebli i dodatków i zaczniemy zastanawiać się jak urządzić pokój dziecięcy w bloku musimy odpowiedzieć na pytanie, dla kogo pokój będzie projektowany. Faktem jest, że zupełnie inne elementy wybierzemy dla niemowlęcia, inne dla przedszkolaka, a jeszcze inne dla dzieci w wieku szkolnym. Szukając inspiracji na to jak urządzić pokój dziecięcy w bloku pamiętajmy, aby przestrzeń ta była dopasowana do wieku.

Pokój dla dziecka – niewielka przestrzeń blokowa

Wygospodarowanie pokoju dla malucha w bloku dawniej było problemem – dzisiaj młode pary i małżeństwa zazwyczaj szukają lokum uwzględniając pomieszczenie dla nowego członka rodziny. Problemem może by jednak wielkość takiego pomieszczenia. W przypadku niewielkich mieszkań opiekunowie muszą dokładnie przemyśleć ustawienie kolejnych elementów, aby pomieszczenie było zarówno funkcjonalne, komfortowe jak i ergonomiczne. Jak urządzić pokój dziecięcy w bloku? To proste!

Pokój dla niemowlęcia

Pokój dla niemowlęcia zasadniczo urządzony musi być przede wszystkim zgodnie z potrzebami… młodych rodziców! W takim pokoiku musi się znaleźć miejsce na bezpieczne łóżeczko, komodę z przyborami kosmetycznymi, miejsce na przewijak. Świetnym pomysłem jest umieszczenie w pokoju niewielkiego, wygodnego fotela, w którym młoda mama będzie mogła w spokoju karmić dziecko. Warto także znaleźć miejsce na ubranka – odpowiednia okaże się szafa.

Pokój przedszkolaka: nauka poprzez zabawę

Pokój przedszkolaka powinien łączyć w sobie przestrzeń do zabawy, jak i miejsce odpoczynku. Najlepszym wyborem okaże się komplet mebli zawierający wygodne łóżko z szafką nocną, szafę dopasowaną do dziecka (aby mogło samodzielnie wyciągać elementy ubrania), regał na zabawki. Wielu rodziców decyduje się także na ustawienie niewielkiego stolika z przyborami plastycznymi oraz kilkoma krzesełkami. Taki kącik pozwoli dziecku na rozwijanie umiejętności plastycznych i przygotowywanie prac na zajęcia do przedszkola. W pokoju warto wykorzystać liczne pudełka zamykane na pokrywy – schowamy w nich klocki, zabawki i wygodnie umieścimy na dnie szafy czy pod łóżkiem, jednocześnie oszczędzając wiele cennego miejsca!

Pokój dziecka w wieku szkolnym – obowiązki i przyjemności

Przygotowując pokój dla dziecka w wieku szkolnym musimy pamiętać o tym, że ma on już swoje obowiązki -zarówno domowe, jak i szkolne. Poza wygodnym łóżkiem, szafą czy komodami koniecznie pomyślmy o dopasowanym do wieku biurku i wygodnym fotelu obrotowym. Świetnym rozwiązaniem dla osób zastanawiających się jak urządzić pokój dziecięcy w bloku jest wykorzystanie łóżka piętrowego, w którym zainstalowane jest jedynie górne posłanie. Na dole bez trudu umieścimy biurko – w takiej konfiguracji konieczna jest dobra lampka!

Gotowe komplety meblowe

Nie musimy już martwić się o to jak urządzić pokój dziecięcy w bloku – dzisiaj topowi producenci oferują nam interesujące komplety meblowe, w których znajdziemy elementy takie jak łóżka z wewnętrznymi komorami, obszerne szafy i komody, szafki nocne, biurka. Każda kolekcja przygotowana została z najwyższą starannością, a elementy możemy wybierać zgodnie z aktualnymi potrzebami. Takie komplety z pewnością znacząco ułatwią proces meblowania pokoju dziecka i sprawią, że zadanie to stanie się proste.

Interesujące dodatki, które odmienią przestrzeń pokoju

Nawet niewielkie pokoje dziecięce w bloku możemy w ciekawy sposób urozmaicić. Wystarczą proste dodatki, dopasowane do wieku i potrzeb dziecka. W pokoju niemowląt umieśćmy niewielkie lampki nocne emitujące ciepłe, delikatne światło. Takie lampki mogą świecić do momentu uśnięcia dziecka, jak i podczas nocnego karmienia, nie oślepiając ani dziecka, ani rodzica.
W pokojach przedszkolaków możemy zastosować farby tablicowe lub magnetyczne – każda z nich pozwoli na kreatywne zdobienie pokoju przez malucha. W pokojach nastolatków warto wykorzystać edukacyjne mapy, zachęcające zarówno do poznawania świata, jak i nauki.20