Wnętrza

Jak urządzić mały salon?

Niewielkie salony do niedawna uważane były za problematyczne – dzisiaj wiemy, że ich urządzanie może być prawdziwą przyjemnością. Olbrzymia ilość foteli, sof, kanap, stolików i mebli do salonu sprawia, że stworzenie swojego wymarzonego wnętrza jest bajecznie proste. Jak urządzić mały salon zgodnie z naszymi oczekiwaniami? Jakie elementy są obecnie najmodniejsze? Czym inspirować się podczas dekorowania?

Jak urządzić mały salon – garść inspiracji

Nie musimy szukać na oślep i po omacku mebli i dodatków – obecnie dekoratorzy i architekci co rusz podsuwają nam pomysły na piękne, niewielkie salony, a ich propozycje możemy bez trudu przełożyć na nasz domowy grunt. Wirtualne półki sklepów internetowych uginają się od towarów – znalezienie wymarzonego mebla to też nie problem. Szukając inspiracji na to jak urządzić mały salon warto zajrzeć do sieci i zapoznać się z aranżacjami stworzonymi przez blogerów czy influencerów. To spore ułatwienie, szczególnie kiedy nie mamy czasu czy pomysłu na samodzielnie dobieranie wszystkich elementów.

Kieruj się trendami!

Jak urządził mały salon modnie i ze smakiem? Z pewnością wielkim zainteresowaniem cieszy się styl skandynawski, który zadomowił się w Polsce na dobre. Minimalistyczne meble oraz wiele drewna i naturalnych tkanin sprawiają, że mieszkanie jest estetyczne, eleganckie i nowoczesne.
Wiele osób szuka inspiracji w latach 60. i 70. – meble inspirowane designem tamtych lat są obecnie jednymi z najchętniej wybieranych do mieszkań, ale i kawiarni. Ciekawym trendem jest również wykorzystywanie modnych zestawień kolorystycznych, np. żółty i szary.

Jak urządzić mały salon w pełni funkcjonalny?

Niewielkie salony zazwyczaj spełniają kilka ról – są miejscem odpoczynku, relaksu, spotkań w gronie znajomych. Jak urządzić mały salon, aby faktycznie był pomieszczeniem funkcjonalnym? Poprzez ustawienie tam rozkładanej kanapy można tam zorganizować także sypialnię dla gości. Najczęściej wybieranym elementem do małych salonów jest nowoczesna meblościanka, dzięki której wyeksponujemy płaski telewizor i bez trudu rozmieścimy płyty, książki czy inne drobiazgi. Chcąc zmieścić kolekcję książek będziemy musieli wybrać regały. Nie dysponując dużą ilością miejsca wybierzmy regały wąskie i wysokie.

Salon w stylu retro

Moda na meble w stylu retro to jeden z najciekawszych trendów ostatnich lat. Harmonijne połączenie inspiracji pochodzących z lat 60. I 70 z elementami współczesnymi pozwoli na stworzenie interesującego i przytulnego wnętrza niewielkim nakładem sił i kosztów. Jak urządzić mały salon w stylu retro?
Podstawą w takim wnętrzu jest oczywiście sofa, najlepiej umieszczona na niewielkich nóżkach, o geometrycznej, prostej formie. Najlepszym dodatkiem do takiej sofy okażą się fotele w stylu vintage, wsparte na drewnianej ramie i z miękkimi siedziskami. Aby sofa i fotele zwracały uwagę możemy wybrać modele w kontrastowych kolorach.
Styl retro w niewielkim salonie uzupełni stolik lub ława kawowa, oczywiście w nowoczesnej odsłonie. Projektanci chętnie wykorzystują jasne drewno, metal oraz szkło do odtworzenia stylu lat 70. Taki stolik wspaniale uzupełni wnętrze, pozwoli na wygodne podawanie kawy czy podwieczorku. Dużym zainteresowaniem cieszą się ławy – są one tworzone na metalowych stelażach, a ich blaty wykonane są z naturalnego, odpowiednio impregnowanego drewna.

Natura i harmonia w naszym salonie

Problemem niewielkich salonów może być również brak naturalnego światła oraz zacienienie. Aby uniknąć optycznego pomniejszania salonu wykorzystajmy jasne kolory, lustra. Starajmy się unikać niepotrzebnych mebli, które zajmowałyby wyłącznie miejsce. Chcąc nadać salonowi bardziej przyjaznego charakteru postawmy na rośliny doniczkowe. Zadbajmy także o punktowe oświetlenie, dzięki któremu po zmroku salon będzie prezentował się elegancko.