Wnętrza

Jak urządzić mały pokój dziecięcy?

Pokój dla dziecka powinien być bezpieczną przystanią, komfortowym miejscem do odpoczynku i przestrzenią do zabawy. Połączenie tych funkcji nie jest dzisiaj trudne – do dyspozycji mamy tysiące interesujących kompletów meblowych i dodatków, oferowanych przez topowych producentów. Co w sytuacji, kiedy pokój dziecka jest mały? Jak urządzić mały pokój dziecięcy, aby spełniał on swoje funkcje i był przytulny?

Małe pomieszczenia – jakie elementy warto w nich wykorzystać?

Niewielka ilość miejsca nie jest już dzisiaj utrudnieniem – przekonują nas o tym architekci, projektanci i producenci mebli. Poprzez wykorzystanie odpowiednich elementów nawet mała przestrzeń może okazać się ciekawa dla oczu i funkcjonalna. Szukając inspiracji na to jak urządzić mały pokój dziecięcy zwracajmy uwagę na to, gdzie znajduje się okno, wykorzystajmy naturalne światło i jednocześnie określmy, gdzie jest go najmniej.

Postaw na funkcjonalność!

W małych pomieszczeniach istotna jest funkcjonalność – wybierajmy meble i dodatki, które będą wspierać codzienne czynności i pozwolą na bezpieczne przechowywanie dużej ilości przedmiotów. Dobrym przykładem mogą okazać się liczne systemy przechowywania, takie jak dodatkowe półki czy regały wiszące wewnątrz szaf. Wiele osób decyduje się także na wykorzystanie dna szafy, ustawiając tam pudełka zamykane z zabawkami, ubraniami. To świetny przykład na to, jak wykorzystać niewielką przestrzeń.

Wybieramy szafę do pokoju dziecka

Zastanawiając się jak urządzić mały pokój dziecięcy nie powinniśmy zapomnieć o kupnie odpowiedniej szafy. Musi być ona przede wszystkim pojemna i dostosowana do wieku dziecka. Zwracajmy uwagę na to na jakiej wysokości ustawione są półki. Dobrym rozwiązaniem jest wybór modelu, w którym dno stanowią szuflady – dziecko będzie miało do nich swobodny dostęp.

Wygodne łóżko – czyli jakie?

Wybór łóżka do niewielkiego pokoju dziecka to spore wyzwanie – producenci jednak prześcigają się w pomysłach na to, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Wśród najchętniej wymienianych modeli wymienia się klasyczne łóżko, w którego wnętrzu umieszczono 2-3 wysuwane szuflady. Zmieścimy w nich nie tylko pościel, ale i inne przedmioty, które wyciągane są raz na jaki czas.
Innym ciekawym przykładem innowacyjnego projektu jest łóżko piętrowe, w którym dolna część została usunięta. Konstrukcja taka pozwala na umieszczenie biurka dziecka czy stworzenie strefy zabaw bezpośrednio pod materacem, umieszczonym na górnej części konstrukcji. Do łóżka prowadzi zabezpieczona drabinka.
Jak urządzić mały pokój dziecięcy w sposób przytulny? Łóżko możemy zasłać elegancką kapą lub narzutą, a dodatkowo położyć na nim miękkie, kolorowe poduszki. Takie miejsce sprzyjać będzie odpoczynkowi również w ciągu dnia.

Jak urządzić mały pokój dziecięcy modnie?

Możliwości na urządzenie pokoju dziecka jest wiele – istotne jest, aby aranżacja dopasowana byłą do wieku i potrzeb dziecka. Stawiajmy na jasne kolory, dzięki którym niewielkie pomieszczenia wydadzą się optycznie większe. Łącząc biel z pastelami otrzymamy idealne połączenie, które sprawi, że pokój dziecka stanie się przyjemny dla oczu, interesujący. Gładkie ściany możemy uzupełnić o naklejki z motywami zwierzęcymi, kwiatami. Innym pomysłem są ramki ze zdjęciami czy obrazkami.
Szukając interesujących rozwiązań dla małego artysty postawmy na farbę tablicową – dzięki niej na kawałku ściany możemy stworzyć idealne miejsce do tworzenia pięknych rysunków. Nie musimy się także obawiać o to, że rysunki pozostaną z nami do kolejnego malowania – jak w przypadku klasycznych tablic na farbie tablicowej rysuje się kredą.
Jak urządzić mały pokój dziecięcy dla nastolatka? Tu warto przedyskutować wszelkie decyzje z dzieckiem i dowiedzieć się, jakie są jego oczekiwania. Z pewnością możliwe będą kompromisy oraz spełnienie kilku marzeń dziecka.