Wnętrza

Jak urządzić salon z jadalnią?

Funkcjonalność mieszkania powinna być dla nas priorytetem podczas aranżowania wnętrz czy ich remontu. Szukając optymalnych rozwiązań warto rozważyć połączenie salonu z jadalnią, co staje się powszechnym procesem, szczególnie w mieszkaniach blokowych. Jak urządzić salon z jadalnią? Jakie meble wykorzystać, aby całość prezentowała się elegancko? Na jakie elementy musimy uważać?

Klasyczny salon połączony z jadalnią

Klasyczne salony to miejsca, gdzie odpoczywamy po pracy, spędzamy czas z rodziną, oddajemy się rozrywkom takim jak słuchanie muzyki czy oglądanie telewizji. Stworzenie przytulnego salonu nie jest problemem – wystarczy wybrać komplet wypoczynkowy, który spełnia nasze oczekiwania i w ten sposób stworzyć centralne miejsce tego pomieszczenia. Szukając inspiracji na to jak urządzić salon z jadalnią przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wybrane elementy nie mogą utrudnić poruszania się po pomieszczeniu.
Inspiracji na to jak urządzić salon z jadalnią warto szukać w pismach wnętrzarskich. Doświadczeni dekoratorzy i architekci podpowiadają, w jaki sposób ustawić kolejne elementy mebli i wykorzystać atuty pomieszczenia. O tym jak urządzić salon z jadalnią dowiemy się także z licznych artykułów blogowych, tworzonych przez pasjonatów nowoczesnego designu.

Jakie meble wybrać łącząc salon z jadalnią?

Szukając mebli do salonu z jadalnią przede wszystkim zwracajmy uwagę na ich funkcjonalność i wymiar. Dysponując małym czy średnim salonem musimy bardzo uważać, aby zakupione elementy nie zajęły całego pomieszczenia. Olbrzymią popularnością w ostatnich latach cieszą się sofy narożne, które nie tylko są wygodnym miejscem wypoczynkowym w ciągu dnia, ale również stanowią dodatkowe łóżko – większość modeli jest rozkładana, a wewnątrz znajdziemy obszerne komory na pościel. Taki narożnik da wystarczająco dużo miejsca, aby wspólnie z rodziną czy ze znajomymi usiąść podczas sobotniego popołudnia czy wieczoru.
Stawiając na nowoczesny design i najnowsze trendy możemy zdecydować o kupnie kanapy w stylu skandynawskim – najczęściej są one nierozkładane. Prosta, klasyczna linia, stonowane kolory i drewniane elementy wpiszą się idealnie w elegancki salon z jadalnią. Urozmaiceniem takiej kanapy może być fotel w kontrastowym kolorze i o niskim profilu i wysokim oparciu z podłokietnikami.

Stół jadalny – jaki wybrać?

Stół do jadalni powinien być dopasowany do wnętrza i potrzeb domowników. Wśród najchętniej wybieranych modeli wymienia się stoły rozkładane, dzięki którym przy stole może usiąść więcej gości. Obok klasycznych stołów drewnianych coraz częściej prym wiodą stoły inspirowane stylem skandynawskim – świetnie wpisują się one w nowoczesne wnętrza, dodatkowo idealnie prezentują się w mniejszych pomieszczeniach, nie obciążając ich optycznie.
Interesującą propozycją mogą być stoły w stylu industrialnym, cechujące się prostotą, wykorzystaniem trwałych materiałów. Zazwyczaj stoły takie oparte są na stalowych, spawanych stelażach. Blaty wykonywane są z bejcowanych i lakierowanych desek litych, zabezpieczonych przed wnikaniem wilgoci, brudu.
Wiele osób szuka stołów z naturalnym, drewnianym blatem. Stoły takie są niewątpliwie piękne i wprowadzają wiele naturalnej harmonii do wnętrza. Musimy być jednać świadomi ich wad – stoły te są zazwyczaj ciężkie (drewniane blaty wymagają stabilnego podparcia stalowego stelaża). Dodatkowo takiego stołu nie rozłożymy, kiedy przyjdzie potrzeba. Szukając inspiracji na to jak urządzić salon z jadalnią miejmy na względzie funkcjonalność wybranych rozwiązań i ich jakość wykonania.

Jakie krzesła do jadalni wybrać?

Wybór krzeseł do stołu także powinniśmy dokładnie przemyśleć. Dysponując niewielką przestrzenią zrezygnujmy z ciężkich, drewnianych krzeseł. Zajmują one sporo miejsca, optycznie zmniejszą pomieszczenie. Znacznie lepszym wyborem będą lekkie krzesła wykonane z tworzyw syntetycznych. Obecnie w sklepach znajdziemy wiele intersujących propozycji. Co ważne: krzesła są profilowane, co niebagatelnie wpłynie na komfort wszystkich biesiadników.

Jak urządzić salon z jadalnią, aby pomieszczenie okazało się funkcjonalne?

Kluczem do stworzenia pięknej przestrzeni łączącej salon i jadalnię jest odpowiednie ustawienie mebli. Zdecydowana większość architektów zaleca ustawienie stołu i krzeseł jak najbliżej źródeł naturalnego światła. Aby pomieszczenie stało się przyjazne dla użytkowników zadbajmy także o to, aby po zmroku mogli oni swobodnie poruszać się po salonie – dodatkowe lampy warto umieścić przy zestawie wypoczynkowym i nad stołem jadalnym.