Wnętrza

Małe mieszkanie: co zrobić, aby było większe?

Większość z nas nie jest zadowolonych z metrażu swojego mieszkania. Możemy jednak zaaranżować je w sposób, który sprawi, że będzie wydawało się bardziej przestronne. Cały problem polega na tym, abyśmy starannie wybrali meble, kolory i dekoracyjne bibeloty.

Chłodne barwy

Zastosowanie chłodnych barw to jeden z trików, który sprawi, że pokój będzie wydawał się większy. Do małych pokoi idealne są delikatne odcienie szarości, zieleni, błękitu i biele. Jeżeli chcesz, aby twój pokój zyskał optycznie na metrażu pomaluj jego ściany na biały kolor. Efekt może być jeszcze większy, jeśli także podłoga będzie w białym lub prawie białym kolorze. W ten sposób sprawisz, że zniknie granica pomiędzy ścianami a podłogą. Jeśli nie wyobrażasz sobie podłogi bez dywanu, wybierz mały dywan. Im będzie mniejszy, tym lepiej.

Pionowe motywy

Świetnie wiemy, że ubrania w pionowe motywy dodają nam wzrostu. Ten trik sprawdza się także w aranżacji mieszkań. Jeżeli więc chcesz, aby pokój wydawał się wyższy, pomaluj ściany lub oklej je tapetą w pasy. Ale pamiętaj, że w małych pokojach wzory należy stosować z dużym umiarem. Zastosuj więc pionowe pasy tylko na jednej ze ścian. Optymalnie byłoby, gdyby pasy znalazły się na te, która jest widoczna od razy po wejściu do pokoju.

Meble

Nie tylko do małego pokoju, ale także do łazienki o małym metrażu wybierz proste meble na nóżkach. Zabiorą one mniej przestrzeni, a do tego zasłonią małą część podłogi. Postaw także na meble ze lśniącymi dodatkami, od których będzie się odbijać światło.

Dodatki

Duże lustra z jednej tafli dublują przestrzeń i odbijają światło. Są najbardziej prostym ze wszystkich trików na optyczne powiększenie mieszkania. Większy wyda nam się także pokój, w którym znajdzie się fototapeta z krajobrazem. Pamiętajmy, aby w małym mieszkaniu ograniczyć ilość bibelotów. Bezpieczne detale w małych wnętrzach to przepuszczające światło transparentne wazony i świeczniki. Tych kilka trików pozwoli nam zaaranżować wnętrze tak, aby wydawało się większe niż jest rzeczywiście.