Wnętrza

Czym jest fornir? Dobra alternatywa dla litego drewna.

Fornir to tak na prawdę cienkie płaty drewna uzyskiwane przez skrawanie płaskie lub obwodowe wcześniej przygotowanych kłód. Fornir ma grubość od 0,1 do 5,0 mm i służy do powierzchniowego uszlachetniania wyrobów drewnianych, takich jak płyty meblowe, drzwi czy sklejki. Fornir jest naturalnym materiałem, który zachowuje wszystkie właściwości drewna, takie jak kolor, usłojenie, twardość czy zapach. Fornir jest również trwały i odporny na odkształcenia.

Fornir dzieli się na kilka rodzajów ze względu na sposób skrawania, zastosowanie i modyfikacje. Najpopularniejsze są:

  • Fornir naturalny – powstaje w wyniku skrawania powierzchniowej warstwy drewna. Naturalny fornir jest połączeniem poszczególnych płatów sklejonych zgodnie z kolejnością ich wcześniejszego skrawania. Fornir naturalny jest najczęściej stosowany do oklejania płyt meblowych i drzwi.
  • Fornir modyfikowany – ten rodzaj okleiny również powstaje w pełni z naturalnego drewna, jednak po sklejeniu kilkuset płatów jest on równo rozcinany, tworząc malownicze wzory. Modyfikowany fornir jest barwiony w celu uzyskania i wyeksponowania usłojenia danego gatunku drewna. Ta technika barwienia forniru najczęściej jest stosowana w celu odtworzenia różnych gatunków drzew egzotycznych.
  • Fornir kamienny – w odróżnieniu od forniru naturalnego jego kamienną odmianę stosuje się wszędzie tam, gdzie zastosowanie naturalnego kamienia jest niemożliwe. Uzyskuje się go w procesie produkcji warstwowej struktury kamiennych łupków. Wbrew pozorom, fornir kamienny jest materiałem lekkim i elastycznym. Fornir kamienny doskonale sprawdza się na meblach łazienkowych.

Jak powstaje fornir?

Fornir naturalny powstaje z łączenia skrawanych płatów drewna zgodnie z kolejnością ich zdejmowania z pnia. Fornir modyfikowany jest dodatkowo barwiony lub obrabiany w celu uzyskania pożądanego wzoru lub koloru. Do produkcji forniru wykorzystuje się różne gatunki drzew z całego świata, takie jak dąb, orzech, jesion, heban, palisander czy tek.

Aby wytworzyć fornir, najpierw trzeba odparować pień drewna, aby zmiękczyć jego włókna. Następnie pień jest skrawany za pomocą specjalnych maszyn lub noży. Skrawanie może być płaskie, obwodowe lub mimośrodowe, w zależności od kierunku cięcia względem włókien drewna. Skrawanie wpływa na kształt i rysunek forniru. Skrawane płaty drewna mają grubość od 0,1 do 3 mm i są łączone ze sobą w arkusze o różnych rozmiarach i wzorach. Arkusze forniru są następnie klejone na podłoże z drewna litego, sklejki lub płyty wiórowej. Klejenie może być wykonywane na gorąco lub na zimno, w zależności od rodzaju kleju i podłoża.

Dlaczego warto wybrać meble fornirowane?

Fornir ma wiele zalet, które sprawiają, że jest on chętnie wybierany przez producentów i użytkowników mebli oraz innych wyrobów drewnianych. Oto niektóre z nich:

  • Fornir jest ekologiczny – ponieważ wykorzystuje się do niego tylko cienką warstwę drewna, to znacznie ogranicza się zużycie surowca i zmniejsza się ilość odpadów.
  • Fornir jest ekonomiczny – ponieważ pozwala na uzyskanie efektu litego drewna przy użyciu tańszych płyt podkładowych.
  • Fornir jest estetyczny – ponieważ oferuje bogactwo kolorów i wzorów usłojenia, które nadają meblom i innym elementom wnętrza elegancji i stylu.
  • Fornir jest trwały – ponieważ jest odporny na wilgoć, temperaturę, ścieranie i zarysowania.

Jak widzisz, fornir to materiał o wielu zaletach i możliwościach zastosowania. Warto mieć to na uwadze wybierając na przykład stoły z fornirowanym blatem. Mimo, że fornir naturalny wytwarzany jest z drewna to ma zupełnie inne właściwości. Jeżeli nie wiesz czy fornirowane meble spełnią Twoje oczekiwania – napisz do nas lub zadzwoń. Wytłumaczymy i doradzimy zupełnie za darmo.