Wnętrza

Jakie światło do salonu?

Na najbardziej reprezentacyjną część mieszkania najczęściej przeznaczamy największy pokój. W większości naszych domów pełni on wiele funkcji. Powinien więc być oświetlony nie tylko praktycznie, ale także pięknie.

Oświetlenie górne

Najczęściej wybieramy żyrandol zwisający z sufitu. Światło, które powinien on dawać musi być jasne, aby rozjaśniało cały pokój. Harmonijnie rozproszone światło zapewni nam żyrandol z żarówkami skierowanymi do góry. Żyrandol powinniśmy umieścić wysoko pod sufitem. Dzięki temu zapewnimy domownikom dobre samopoczucie, gdyż w pokoju będzie panowała równowaga świetlna. Pamiętajmy też, że reakcja kolorów na światło jest bardzo różna.

Ściany w ciemnych kolorach będą pochłaniać światło, a jasne go odbijać. Jeżeli pomalujemy ściany farbami w jasnych kolorach, możemy kupić żarówki albo diody LED, które mają mniejszą moc. Ale przy ciemnych ścianach muszą one mieć większą moc.

Oświetlenie dodatkowe

Jest niezbędne w miejscach, w których czytamy, przeglądamy dokumenty czy spędzamy wolny czas na robótkach ręcznych. Światło w tych miejscach powinno być jasne i silne. Dobrze sprawdzają się wysokie lampy stojące.

Aby podkreślić urok obrazów i bibelotów dodatkowe lampki możemy ustawić na komodach. Miejsca, które szczególnie chcemy wyeksponować możemy oświetlić umieszczonymi w jednym lub w dwóch rzędach punktami świetlnymi. W roli punków świetlnych dobrze sprawdzają się trwałe i dające jasne światło żarówki halogenowe.

Ambient

Powinniśmy oświetlić również telewizor. Lampkę ustawiamy tak, aby światło padało z tyłu odbiornika. Niezwykłe efekty we wnętrzu możemy osiągnąć wykorzystując giętkie taśmy LED. Mogą mieć diody w różnych kolorach. Nie nagrzewają się tak, jak tradycyjne żarówki, możemy je więc umieścić na suficie, podłodze lub meblach. Punktowe oświetlenie przyda się także w miejscu spożywania posiłków. Nad stołem w kąciku jadalnym dobrze sprawdzi się zwisająca lampa.

Aby dobrze oświetliła blat stołu zawieśmy ją na wysokości mniej więcej 60 centymetrów nad blatem.