Wnętrza

Jak urządzić biuro w domu?

Coraz większa cyfryzacja oraz przenoszenie działalności gospodarczej do sieci sprawia, że wielu z nas bardzo często pracuje z domu. Dzięki dostępowi do Internetu oraz przenośnemu komputerowi pracować możemy praktycznie wszędzie. Bez względu na to, czy posiadamy własną firmę czy też często pracujemy w systemie home office warto urządzić w domu miejsce do pracy. Jak urządzić biuro w domu?

Dlaczego warto urządzić biuro w domu?

Spędzając wiele czasu przy komputerze w domu zazwyczaj przesiadujemy na fotelach czy kanapach, a przenośne komputery trzymamy na kolanach. Taka praca jest nie tylko niewygodna, ale również negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Poprzez takie zwyczaje bardzo szybko zaczniemy odczuwać bóle okolic krzyża i lędźwi, możliwe jest także pojawienie się dolegliwości dotyczących ramion i barków. Wielogodzinna praca przy komputerze powinna wiązać się z miejscem pracy dostosowanym do naszych potrzeb – jak urządzić biuro w domu, aby móc pracować wygodnie i komfortowo?

Ważne są warunki pracy!

Jak urządzić biuro w domu, aby praca była przyjemnością? Przede wszystkim powinno się ono znajdować blisko okna, aby móc korzystać z naturalnego światła dziennego i tym samym: wspomagać nasz wzrok. W domowym biurze musi znaleźć się odpowiednie biurko oraz krzesło. Jeśli zdarza nam się pracować wieczorami czy nocą konieczne jest także zadbanie o lampkę.
Wiele osób zastanawia się, czy domowe biuro musi faktycznie zajmować całe pomieszczenie. Okazuje się, że nie. Wykorzystując kilka elementów domowe biuro możemy zrobić również w pokoju dziennym czy sypialni.

Jak urządzić biuro w domu – szukamy odpowiedniego biurka!

Podstawą w niewielkim, domowym biurze będzie biurko. Musi być ono dostosowane do naszego wzrostu i potrzeb. W sklepach znaleźć można lekkie biurka bez szuflad czy dodatkowych elementów, biurka z dostawianymi szafkami i półkami czy też klasyczne biurka drewniane, w których zakamarkach schować można wszelkie niezbędne dokumenty, przybory papiernicze. Wybierając biurko zwracajmy uwagę na to z jakiego materiału zostało stworzone. Zastanawiając się jak urządzić biuro w domu pamiętajmy o tym, że trwałe materiały pozwolą nam cieszyć się funkcjonalnością mebla przez długie lata.
Czy biurko może być modne? Zdecydowanie tak. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się biurka inspirowane stylem skandynawskim. W ich przypadku blaty osadzone są na drewnianych stelażach, nierzadko pod przestrzenią roboczą umieszcza się 2-3 szuflady na najbardziej niezbędne przedmioty. Najmodniejsze są biurka skandynawskie utrzymane w jasnych kolorach, z kontrastowymi frontami szuflad.

Wygodny fotel w domowym biurze

Aby zapewnić sobie maksimum komfortu podczas pracy czy relaksu przy komputerze koniecznie pomyślmy o wygodnym fotelu. Ich wybór jest olbrzymi: możemy wybierać klasyczne, proste fotele biurowe, fotele rozbudowane, posiadające wiele punktów regulacji, fotele inspirowane stylem skandynawskim, fotele designerskie. Ważne jest, aby fotel zapewniał nam odpowiednie podparcie dla pleców, umożliwiał rozluźnienie mięśni okalających kręgosłup i miał podłokietniki. Wśród rekomendowanych modeli wymienia się przede wszystkim te, które mają możliwość regulowania wysokości siedziska, kąta odchylenia oparcia czy też podłokietników. Najlepsze modele automatycznie dopasowują się do ciężaru ciała użytkownika, mogą posiadać specjalne poduszki i wypustki, dzięki którym ręce czy nogi będą ułożone w prawidłowej pozycji.

W poszukiwaniu inspiracji na to jak urządzić biuro w domu

O tym jak urządzić biuro w domu mówią przede wszystkim architekci i dekoratorzy wnętrz. Ich wypowiedzi znajdziemy w pismach wnętrzarskich, ale i w sieci, na dedykowanych portalach.
Wiele osób, zastanawiających się jak urządzić biuro w domu nie wie jakie oświetlenie wybrać. Wszystko zależy od miejsca, gdzie stoi biurko czy też ogólnego oświetlenia pomieszczenia. Jeśli nasze biuro ogranicza się do biurka i krzesła postawmy na funkcjonalną lampkę biurkową, dzięki której możliwe będzie pracowanie po zmroku. Jeśli nasze biuro zajmuje całe pomieszczenie powinniśmy pamiętać o tym, aby oświetlenie było równomierne i punktowe.

Regały i półki w domowym biurze

Jak przechowywać dokumenty i segregatory w domowym biurze? Najprostszym rozwiązaniem będą funkcjonalne regały, na których bez trudu zmieścimy wszelkie dokumenty. Mając do dyspozycji niewiele miejsca wystarczy postawić na wysoki, wąski regał, który zajmie małą powierzchnię i pozwoli na bezpieczne przechowywanie papierów. Jeśli nie ma miejsca na regał wykorzystajmy niewielkie, plastikowe organizery, które możemy ułożyć na blacie biurka.