Wnętrza

Fotel biurowy – jaki wybrać?

Wygodny fotel biurowy jest gwarancją zdrowia oraz dobrego samopoczucia, nawet po wielu godzinach spędzonych przy biurku. Kupno fotela biurowego nie powinno być dziełem przypadku – podkreślają to zarówno producenci, jak i lekarze. Od wyboru odpowiedniego modelu zależy nasze zdrowie – i nie ma w tym zdaniu krzty przesady. Gdzie kupować fotele biurowe? Na co zwracać uwagę podczas kupna? Czy fotele biurowe mogą wspomóc nasze samopoczucie? Jaki fotel biuro wybrać?

Praca w pozycji siedzącej – zagrożenia

Pracę przy biurku wykonuje wielu z nas – najczęściej jest ona związana z wielogodzinnym przesiadywaniem przed komputerem. Wbrew pozorom praca taka nie należy do najwygodniejszych: już po kilkudziesięciu minutach siedzenia odczuwamy dyskomfort i potrzebę zmiany pozycji ciała. Niewygodne fotele dodatkowo wzmagają te odczucia. Z czasem zaczniemy narzekać na bóle krzyża i okolic lędźwi. Winą jest przede wszystkim niewygodny fotel, ale też to, że nie ma możliwości jego regulacji. Jaki wybrać fotel biurowy, aby pracować bez szkody dla naszego organizmu?

Fotele biurowe – co znajdziemy w sklepach?

Różnorodność foteli biurowych w sklepach stacjonarnych i internetowych jest olbrzymia. Tak samo zróżnicowane są ceny. Szukając idealnego fotela zazwyczaj wcześniej ustalamy widełki cenowe, których nie chcemy przekraczać – to dobra strategia. Producenci zaproponują nam fotele o klasycznej budowie, jak również fotele z dodatkowymi podparciami. Uwagę zwracają przede wszystkim różnorodne materiały i kształt fotela.

Ważne są materiały z jakich wykonano fotel!

Szukając odpowiedzi jaki fotel biurowy wybrać przede wszystkim bądźmy świadomi, jak istotne są tkaniny i materiały. Fotel powinien być oparty na stabilnym stelażu z materiałów odpornych na zarysowania, odkształcenia. Istotne jest także to, aby stelaż mógł udźwignąć określony ciężar. Takie informacje producent podaje na tablicach informacyjnych produktu. W klasycznych modelach siedzisko i oparcie tworzone są z elementów tapicerowanych. Wykorzystywane tapicerki to trwałe i grube tkaniny o gęstych splotach, odporne na wnikanie brudu, wilgoć. Zaletą takich materiałów jest bez wątpienia łatwość ich czyszczenia.
W nowoczesnych fotelach biurowych dedykowanych do dużych firm i prywatnych gabinetów bardzo często stosowane są tkaniny syntetyczne o porowatej strukturze. Siateczki takie umieszcza się na oparciach foteli, aby w czasie cieplejszych dni sprzyjały lepszej wentylacji pleców.
W droższych modelach foteli biurowych stosowane są liczne podpórki i wypustki, których zadaniem jest lepsze ułożenie konkretnych partii rąk. Fotele mogą być wyposażone także w niewielkie podnóżki z wypustkami. Takie fotele przeznaczone są dla osób spędzających długie godziny przed komputerem (np. programistów, informatyków).

Regulowane fotele biurowe

W przypadku wielogodzinnej pracy biurowej niezwykle istotne jest dobre dopasowanie parametrów fotela do naszej sylwetki. Zdecydowana większość foteli posiada 2-3 rodzaje regulacji, dzięki którym możemy zmieniać wysokość siedziska, regulować kąt pochylenia oparcia czy podłokietników. Dzięki możliwości regulacji możemy dopasować fotel biurowy do własnych preferencji i sprawić, że praca przy biurku stanie się mniej obciążająca dla naszego organizmu.
Zastanawiając się jaki wybrać fotel biurowy szukajmy także modeli z obracającym się wokół własnej osi siedziskiem – ułatwi to pracę przy zakrzywionych biurkach. Większość foteli biurowych posiada też niewielkie kółka przy podstawie. Dzięki nim możliwe jest swobodne przesuwanie fotela po płaskich powierzchniach

Fotel biurowy – jaki wybrać dla osoby dorosłej, jaki dla dziecka?

Szukając foteli biurowych pamiętajmy, że są one często dzielone na te dla dzieci i dla osób dorosłych. Te pierwsze są zdecydowanie lżejsze i przygotowane są na mniejsze obciążenie. O tym, jaki wybrać fotel biurowy powinien decydować także wzrost dziecka.