Wnętrza

Jak umeblować pokój dziecięcy?

Idealny pokój dla dziecka łączy w sobie przestrzeń wypoczynkową, miejsce do zabawy i nauki. Pokój powinien zapewniać dziecku komfort i bezpieczeństwo, a jednocześnie być dostosowany do jego potrzeb. Współcześnie znalezienie mebli i dodatków do pokoju dziecięcego nie będzie problemem – producenci oferują ich szeroki wybór. Na co zwracać uwagę podczas ich kupna i czym się kierować? Jak umeblować pokój dziecięcy elegancko i funkcjonalnie?

Pokój dziecięcy dostosowany do wieku

Najważniejszym kryterium, które każdy rodzic powinien przyjąć przygotowując się do meblowania pokoju, jest wiek dziecka. Faktem jest, że zupełnie inne potrzeby mieć będzie niemowlę, inne przedszkolak, a jeszcze inne – nastolatek. Jak umeblować pokój dziecięcy, aby mieć pewność, że elementy będą wspierać codzienne działania?

Wybieramy konkretne meble!

Szukając inspiracji na to jak umeblować pokój dziecięcy przede wszystkim powinniśmy krytycznie przyjrzeć się pomieszczeniu, w którym zamieszka maluch. Zwracajmy uwagę na rodzaj i jakość oświetlenia, wszelkie problematyczne elementy (np. skosy czy wnęki). Szukając mebli pamiętajmy też o zaletach pomieszczenia i starajmy się je wykorzystać.
Jakie meble proponują nam producenci? W zdecydowanej większości są to meble tworzone z płyt drewnianych o różnorodnej grubości, pokrywane laminatami. Opiekunowie mogą wybierać pomiędzy klasycznymi szafami, komodami, regałami. Różnorodność kolorystyczna jest praktycznie nieograniczona. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wybierajmy meble, z których dzieci będą samodzielnie korzystać. Pamiętajmy o szufladach i półkach umieszczanych w zasięgu ręki dziecka. W przypadku dzieci starszych dno szafy może zostać wykorzystane jako miejsce na zamykane pudła, w których schowa się ubrania sezonowe czy zabawki.

Duże i małe pokoje dziecięce

W niewielkich pokojach dziecięcych musimy bardzo uważać na rozkład mebli. Źle zaaranżowane pomieszczenie wyda się mniejsze, będzie mniej funkcjonalne. Szukając odpowiedzi na pytanie: jak umeblować pokój dziecięcy pamiętajmy, że niewielkie pomieszczeni powinniśmy utrzymać w jasnych kolorach. Warto wybrać elementy funkcjonalne: obszerne szafy, regały.

Jak umeblować pokój dziecięcy, aby stał się idealną przestrzenią do zabawy?

Pokój dziecka to przestrzeń, w której może się ono bezpiecznie bawić. Jako rodzice zadbajmy o to, aby w pokoju znalazło się dość miejsca na zabawki dziecka. Czy ich przechowywanie musi być problemem? Zdecydowanie nie – najważniejsza jest pomysłowość. Klocki i niewielkie maskotki schowamy do zamykanych pudełek, kredki i flamastry można przechowywać w dedykowanych piórnikach czy pojemnikach. Na rysunki i czyste kartki z bloku rysunkowego znajdzie się miejsce w niewielkim, biurowym organizerze. Pamiętajmy, aby zabawki były zawsze w zasięgu ręki dziecka, by mogło po nie swobodnie sięgać.
W przypadku przedszkolaków warto urządzić dziecku małą przestrzeń plastyczną – wystarczy stoliczek, kilka krzesełek oraz oczywiście przybory plastyczne.

Przestrzeń do nauki

Zastanawiając się jak umeblować pokój dla dziecka musimy mieć na uwadze, że dziecko w wieku szkolnym musi mieć miejsce do nauki i odrabiania lekcji. Nie musimy martwić się wyborem odpowiedniego biurka – w sklepach meblowych znajdziemy wiele intersujących modeli. Warto rozejrzeć się za biurkiem funkcjonalnym, posiadającym przynajmniej 2-3 szuflady lub też wsuwaną pod blat szafkę, wewnątrz której znajdzie się dość miejsca na przybory szkolne, książki, zeszyty.

Wygodne łóżko dla dziecka

Wybór łóżka dla dziecka nie powinien być przypadkowy – od jakości snu zależeć będzie jego zdrowie i samopoczucie. Najlepszym rozwiązaniem będzie łóżko oparte na ramie, w którego przypadku osobno dobierać będziemy materac. Indywidualny dobór materaca przyczyni się do lepszego, spokojnego snu. Współcześnie materace mogą być wypełnione sprężynami, nowoczesnymi piankami, lateksem. Wielu rodziców wybiera materace rekomendowane dla alergików – wnętrze takich materacy wypełnione jest elementami hamującymi rozwój pleśni czy drobnoustrojów.
Jeśli w pokoju nie ma miejsca na klasyczne łóżko wybierzmy rozkładaną kanapę, która w ciągu dnia będzie wygodnym meblem wypoczynkowym. W przypadku zbyt twardego czy miękkiego wypełnienia można wykorzystać nakładki na materace.