Wnętrza

Jak łączyć wzory we wnętrzach?

Sztywne zasady w dekoracji wnętrz nie są już dzisiaj przestrzegane. Mamy więc znacznie więcej miejsca na fantazję i inwencję. Ale nie znaczy to, że nie ma żadnych nowych zasad. Nadal pewne obowiązują, ale nie są już tak rygorystyczne, jak kiedyś.

Miks wzorów

Przy urządzaniu pokoju trudno nam zdecydować się na wybranie jednego rodzaju wzoru. Możemy spróbować stworzyć miks. Pędzie to wymagało od nas pewnej odwagi, ale dzięki temu możemy stworzyć oryginalne wnętrze świetnie się przy tym bawiąc. Łączmy ze sobą:
– kratki, grochy, paski. Takie połączenia kojarzą się z sukienkami małych dziewczynek lub nadmorskimi domami. Decydując się na taki miks wzorów pamiętajmy, aby w kompozycjach użyć ograniczoną ilość kolorów (nie więcej, jak 3 intensywne barwy plus kolor biały);
– kwiaty i kwiatki – dozwolone są wszystkie gatunki: bukiety, duże wzory, drobne łączki. Takie desenie mogą stworzyć bałagan, unikniemy go pamiętając, aby dobierać kwiaty, które będą miały jeden wiodący kolor oraz o tym, aby łączyć tkaniny, które mają podobną fakturę;
– miks: bardzo interesujące połączenie to zestawienie wzorów kwiatowych z geometrycznymi. Takie połączenie może być najbardziej oryginalne. W zestawie mogą pojawić się gładkie tkaniny, wzorki i kwiatki, ale proporcje ich powinny być równe. Elementem, który ujednolici zestaw może być wielkość poszczególnych elementów różniących się między sobą rodzajem tkaniny.

Jak to wygląda w praktyce?

Jako przykład posłużą nam dwie identyczne lampki na nocnych stolikach przy łóżku w sypialni. Takie lampki są owszem bardzo eleganckie, ale wygląda to nudno. Uszyjmy ich nowe abażury. Każdy z nich powinien być inny. Jeden może być na przykład w bardzo drobną jasnozieloną kratkę, na drugim może znaleźć się kwiecisty deseń – jasnozielona róża. Mimo że znajdą się na nich zupełnie odmienne wzory będą do siebie pasować za sprawą kolorów, które się na nich powtarzają: na jednymi i drugim abażurze pojawia się jasno zielony i biały kolor. Na takiej samej zasadzie łączymy ze sobą na przykład paski i gwiazdki.