Wnętrza

Mieszkanie w stylu francuskim

Mieszkania w stylu francuskim są przytulne i eleganckie. Jakie elementy powinny znaleźć się w mieszkaniu, jeżeli chcemy je urządzić z paryskim szykiem?

Wszystkie paryskie wnętrza niezależnie do tego, jak duży mają metraż łączy kilka wspólnych cech. To przede wszystkim wrażenie przestronności, duża ilość światła i przewaga jasnych barw. Jeżeli chcemy urządzić swoje pokoje w tym właśnie stylu musimy pamiętać o takich szczegółach:
– meble: w paryskich mieszkaniach nowoczesne meble sąsiadują z antykami (mogą być stylizowane na antyki). Idealnie byłoby, gdybyśmy wstawili do pokoju stolik, fotel lub krzesło, które mają finezyjnie powyginane nóżki. Pożądane są bowiem meble w stylu Ludwika XVI. Ale tragedii nie będzie, jeżeli zdecydujemy się wyłącznie na meble współczesne;
– białe ściany. Pamiętajmy, aby w miejscu, w którym ściany łączą się z sufitem znalazły się gzymsy. Mogą być bardzo ozdobne, ale także bardzo skromne;
– podłoga nie koniecznie musi być drewniana. Równie dobrze sprawdzi się wykładzina dywanowa lub panele. Ważne, aby podłoga została wykończona przy pomocy wysokich listew.
W paryskich mieszkaniach raczej pomieszczeń się nie dzieli. Jeśli koniecznie chcemy coś zasłonić, wybierzmy łatwy do złożenia i schowania parawan.

Sypialnia w stylu francuskim

Bardzo często w paryskich mieszkaniach można spotkać wnętrza inspirowane Prowansją. Elementy zaczerpnięte z Prowansji sprawdzą się między innymi w sypialni. Pamiętaj, aby znalazł się w niej fotel obity tkaniną toile de jouy a na łóżku bawełniana (najlepiej haftowana) pościel. W sypialni urządzonej w stylu francuskim powinna znaleźć się również toaletka z uroczymi drobiazgami i flakonikami perfum. Koniecznie ustaw ją w najbardziej jasnym miejscu sypialni.

Pamiątki

Francuzi bardzo cenią pamiątki po swoich przodkach. Jeśli nie mają oryginalnych, kupują je na targach staroci. Pamiętaj więc także o portretach pradziadków, starych zegarach, starej porcelanie.. Znajdź dla nich miejsce, w którym możesz je ładnie wyeksponować. Dzięki nim twoje mieszkanie zyska duszę.