Wnętrza

Style w aranżacji wnętrz

W aranżacji wnętrz stosuje się różne style. Niektóre z nich są inspirowane stylami architektonicznymi. Jakie to są style? Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Ponadczasowy styl klasyczny

Nie nawiązuje bezpośrednio do stylu klasycznego. We wnętrzach tych nie spotkamy doryckich kolumn ani łuków. Styl klasyczny to nawiązanie do ponadczasowych i uniwersalnych form. W mieszkaniu urządzonym w stylu klasycznym nie może zabraknąć grubych dekoracyjnych tkanin, dużych luster, dywanów wykonanych w naturalnych włókien i podłóg z naturalnych, szlachetnych materiałów takich, jak na przykład marmur. Złym pomysłem jest sięganie do klasycznych rozwiązań konstrukcyjnych. Połączone w ciężkimi zasłonami, tradycyjnymi tapicerowanymi meblami i dużymi, kryształowymi żyrandolami sprawią, że będziemy czuć się w swoim domu, jak w salach muzealnych. W wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym najważniejsza jest wysoka jakość mebli i dekoracyjnych detali. Pomieszczenia będą bardziej lekkie, jeśli zadbamy o neutralne, jasne kolory u dużą ilość światła.

Styl antyczny

Nawiązuje do architektury starożytnej Grecji i Rzymu. Stąd też aranżacje wnętrze w stylu antycznym to przede wszystkim takie elementy wykończeniowe, jak: kolumny, pilastry i płaskorzeźby. Meble powinny być masywne, a więc muszą być wykonane z pełnego drewna. We wnętrzu urządzonym w stylu antycznym nie powinno zabraknąć postumentów i rzeźb. Wystrój powinny uzupełniać lekkie tkaniny.

Barok i rokoko

Te style to bezpośrednie nawiązanie stylów architektonicznych. Wnętrza są niezwykle bogate i dekoracyjne. Zarówno detale wykończeniowe, jak również meble charakteryzują się dużą ilością zdobień. Dominującym kolorem we wnętrzach nawiązujących do baroku i stylu rokoko jest złoto. We wnętrzach w tym stylu nie może zabraknąć świeczników, dużej ilości obrazów i rzeźb.

To tylko kilka przykładów stylów, które możemy wybrać urządzając swoje mieszkanie lub dom. Każdy ma swoje cechy charakterystyczne, dzięki temu możemy wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada.